okraj
FBE logo sk FBE Bratislava
 
 
Čas jsou peníze!?

Před pár měsíci nás ve věku 56 let opustil Steve Jobs. Naprosto výjimečná osobnost světové ekonomiky a podnikání. Podle mnohých nejinovativnější člověk našeho věku, který stvořil vlastně úplně novou realitu. Poprvé v historii se stalo, že se lidé po celém světě ztotožnili s výrobky jedné firmy, jeho firmy Apple. Nejcennější a nejdražší značky, vždyť kdo by neznal iPhone, iPod či iPad nebo Macintosh… Proč o tomto iBohu a iDolu píšu? Protože jeho obrovský úspěch, přestože zemřel poměrně mladý, spočíval v největší míře v tom, že pochopil důležitost času a dokázal ho využít.

Pomůžu si pár citáty, protože jak říkal Benjamin Disraeli „Moudrost moudrých a zkušenost věků jsou zachovány v citátech“. Asi nejznámější citát o čase zní „Čas jsou peníze“. Asi je to pravda, ale není zdaleka celá. Jiří Žáček říkal „Pouze Ti, kdo ještě neznají skutečnou cenu času, říkají: Čas jsou peníze.“ Steve Jobs v jednom z mála rozhovorů, které kdy dal, řekl: „Vlastně peníze pořád nechápu, to nejcennější, co máme, je čas.“ Byl také známý tím, že se každý den snažil žít, jako by byl jeho poslední a neustále si kladl otázku, zda by ho v tomto případě měl skutečně naplánovaný stejně.

Už staří Řekové říkali „Carpe diem!“, tedy „Užij dne!“ I oni chápali, že zabývat se minulostí nemá smysl, protože je již odžitá, nedá se vrátit a nedá se změnit. Přesto stále slyším bědovat spoustu lidí, kteří řeší různé bychy. Kdybych já tenkrát, atd. Plánovat je dobré, protože „Kdo neplánuje, plánuje neúspěch“, bohužel nevíme, zda nějaký zítřek pro nás vůbec bude. Přesto si můžeme s Jeho Svatostí XIV. Dalai Lamou Tenzingem Gyatso říci „Člověk by měl očekávat to nejlepší a být připraven na to nejhorší“. Jediný skutečný čas, který máme k dispozici, je právě teď.

Čas je fenomén, je to čtvrtý rozměr našeho života a nejcennější zdroj, který máme. Právě proto mě stále udivuje, jak s ním řada lidí zachází. To, že čas nepochopili, zjišťuji, když mi říkají, že se mám, protože mám spoustu času a oni nemají čas vůbec žádný. Nepochopili, že času máme všichni stejně a příroda k nám byla naprosto spravedlivá. Všichni máme sedm dní v týdnu, pro každého z nás má den 24 hodin a hodina 60 minut… Nikdo z nás nemá více, či méně času. Rozdíl mezi těmi úspěšnými, kteří jsou se svým životem spokojeni a mezi těmi ostatními, spočívá pouze v tom, že ti první ten čas dokáží naplnit a využít ve svůj prospěch k dosažení osobních a pracovních cílů. Nic více a nic méně. Škoda, že ti druzí to zatím nepochopili, protože „Jaký si to uděláš, takový to máš“, „Jak si kdo ustele, tak si lehne“ a jak říká klasik „Člověk je tak šťastný, jak se rozhodne“, protože volba životního postoje je osobní volbou každého z nás.

 

Steve Jobs toto vše pochopil. Zemřel na nemoc, kterou nemohl ovlivnit a přestože po něm zůstala nejdražší společnost na světě a na osobním kontě měl 7 miliard dolarů, ani on si více času koupit nedokázal. Čas můžu vyměnit za peníze, pokud chci, ale opačně to nejde.

O důležitosti času svědčí to, že je to nejpoužívanější slovo ve všech jazycích světa. „Kdyby mladí věděli a staří mohli“,… Čas většina docení, až když je pozdě. Někteří jsou stále zaneprázdněni, protože vykonávají spoustu naléhavých věcí a nemají čas na ty důležité.

J. W. Goethe říkal přesný opak „Věci důležité nesmí býti nikdy ponechány na pospas věcem naléhavým“ a Georg Christoph Lichtenberg „Lidé, kteří nikdy nemají čas, toho udělají nejméně“. Dříve si čas uvědomovali všichni a M. T. Cicero říkal, že „Velcí mužové vždy šetřili časem“. Zakladatel sebeřízení a přední renesanční osobnost Benjamin Franklin říkal „Miluješ život? Tedy nemrhej časem! Neboť to je ten materiál, z něhož se dělá život“ a Michalangelo Buonarroti věděl, že „Není větší ztráty nad ztracený čas“. Tak si stanovte vize, poslání, priority, hodnoty a cíle a začněte, neboť „Pro mysl s pevnou vůlí není nic nemožné“ (knihy dynastie Han), protože „Dnešek je první den vašeho nového života (nebo také první den zbytku vašeho života)“.

„Chcete-li vést nový život, začněte ihned. Učiňte tak okázale a bezpodmínečně“ (William James). Proč? Většina lidí, které potkávám, nadává a chce více peněz, lepší práci, více volna, lepší bydlení, atd., ale neuvědomují si, že „Chceme-li věci, které jsme nikdy neměli, musíme dělat věci, které jsme nikdy nedělali“. A protože „Každý z nás je svého štěstí strůjcem“, tak začněte a cesta vede pouze přes lepší využití času. Věřte si a budujte sebedůvěru, protože „Když si myslíš, že to dokážeš, tak to dokážeš. A když si myslíš, že to nedokážeš, tak máš pravdu“ (Mary Kay Ashová).

Zdeněk Tejchman,
lektor FBE Praha, s.r.o.

 
• Veřejné kurzy
 
Veřejné kurzy
 
• Partneři
 

SPINFBE je zakládajícím členem mezinárodní sítě poradenských firem SPIN.

U2Konzultační společnost U Quadrat je partnerem FBE pro Německo, Rakousko a Švýcarsko.

PMFJsme členy PMF, největší HR komunity v České republice.
 
• Přehled tréninkových kurzů a workshopů
 
Prehled_kurzu_dlazdice